Zadania asystenta rodziny skupiają się na wspieraniu znajdujących się pod jego opieką rodzin w zakresie załatwiania codziennych spraw, w tym np. spraw urzędowych, wizyt u lekarzy specjalistów, czy podejmowaniu przez rodzinę działań zmierzających do podnoszenia jej kompetencji wychowawczych. Asystent rodziny jest osobą, która bezpośrednio pracuje z rodziną, zna jej mocne i słabe strony, a głównym celem jego pracy jest wypracowanie z podopiecznymi takich umiejętności i strategii działania, by potrafili oni samodzielnie radzić sobie w trudnych sytuacjach. Celem kursu jest szersze omówienie tychże wynikających z regulacji prawnych obowiązków, co pozwoli na lepsze zrozumienie specyfiki tego zawodu, a w efekcie lepsze przygotowanie słuchaczy do wykonywania codziennej pracy z podopiecznymi.
UWAGA: Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu nie jest jednoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji w danym zawodzie.
Kurs opracowała Agnieszka Cypress, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, pedagog specjalny, terapeuta, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i dogoterapii, prywatnie mama dwóch dorosłych synów, miłośniczka zwierząt, amatorka rysunku i malarstwa.
zaświadczenie wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19.03.2019r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652) Uwaga: Zaświadczenie nie daje uprawnień do wykonywania zawodu. Nie zastępuje dyplomu studiów wyższych lub innych dokumentów wymaganych przepisami prawa dla wykonywania zawodu.
dyplom
Ukończenie kursu jest równoznaczne z rozwiązaniem testów sprawdzających dołączonych do modułów, (każdy test z wynikiem min. 70% pozytywnych odpowiedzi), a także udzieleniem poprawnej odpowiedzi pisemnej na pytanie otwarte w ostatnim module kursu.