Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dokładnie określa typy rodzin zastępczych, a także reguluje funkcjonowanie Powiatowych Centów Pomocy Rodzinie (PCPR). Poza tym w ustawie zapisano zadania poszczególnych pracowników tej instytucji, w tym koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Na gruncie ustawy niniejszy kurs omawia szczegółowo formy i organizację pieczy zastępczej, podstawy prawne dotyczące funkcjonowania rodzin zastępczych oraz zasad organizacji, funkcjonowania i koordynowania wsparcia udzielanego rodzinie w ramach systemu pieczy zastępczej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się również z problemami dotyczącymi zasad organizacji pracy i funkcjonowania koordynatorów, tak aby móc się na nie właściwie przygotować.
Kurs opracowała Agnieszka Cypress, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, pedagog specjalny, terapeuta, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i dogoterapii, prywatnie mama dwóch dorosłych synów, miłośniczka zwierząt, amatorka rysunku i malarstwa.
Podczas kursu zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:
aktów prawnych regulujących pracę koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej i systemu pieczy zastępczej w Polsce;
kluczowych kompetencji i zadań koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej w obszarze pracy z rodziną zastępczą;
form i strategii pracy z rodziną;
trudnych sytuacji i wyzwań w codziennej pracy koordynatora.
Spis modułów:
Moduł 1: System rodzinnej pieczy zastępczej w Polsce
Moduł 2: Prawne podstawy realizacji zadań pieczy zastępczej
Moduł 3: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – struktura, funkcje i zadania
Moduł 4: Rola i zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej
Moduł 5: System pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej
zaświadczenie wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19.03.2019r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652) Uwaga: Zaświadczenie nie daje uprawnień do wykonywania zawodu. Nie zastępuje dyplomu studiów wyższych lub innych dokumentów wymaganych przepisami prawa dla wykonywania zawodu.
dyplom
Ukończenie kursu jest równoznaczne z rozwiązaniem testów sprawdzających dołączonych do modułów, (każdy test z wynikiem min. 70% pozytywnych odpowiedzi), a także udzieleniem poprawnej odpowiedzi pisemnej na pytanie otwarte w ostatnim module kursu.