Zwiększanie się liczby osób starszych i niepełnosprawnych, wzrost średniej długości życia dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny oraz niski przyrost naturalny sprawiają, że dotychczasowe rozwiązania oparte głównie na opiece instytucjonalnej stają się niewystarczające. Ilość miejsc w ośrodkach opiekuńczych finansowanych przez państwo nie zwiększa się, wydłużają się za to kolejki osób oczekujących na przyjęcie, a prywatne ośrodki świadczące usługi opiekuńcze są poza zasięgiem finansowym znacznej części osób potrzebujących wsparcia. Polityka społeczna państwa szuka więc rozwiązań pośrednich, które będą odpowiedzią wobec rosnącego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze. Jednym z takich rozwiązań jest program „Opieka wytchnieniowa” - dynamicznie rozwijający się na poziomie lokalnym – któremu poświęcony jest ten kurs.
Kurs opracowała Brygida Kantyka, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarskiej opieki paliatywnej. Na co dzień pracuje z pacjentami w różnym wieku, w terminalnym stadium choroby nowotworowej, współtworząc zespół stacjonarnej opieki hospicyjnej. Interesuje się psychologią i poszerza swoje wykształcenie w tym kierunku. Czas wolny poświęca na jogę, czytanie książek, ale również próbuje swoich sił w pisaniu - jest autorką minipowieści „Kocur w opałach”.
Podczas kursu zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:
zasad funkcjonowania programu społecznego „Opieka wytchnieniowa”;
ról i zadań asystetna/opiekuna świadczącego usługi opieki wytchnieniowej;
świadczonych przez asystenta/ opiekuna usług;
praktycznych sposobów wykonywania czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych;
profilaktyki odleżyn;
nawiązywania dobrego kontaktu i budowania porozumienia z pacjentem i rodziną;
technik radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Spis modułów:
Moduł 1: Opieka wytchnieniowa - wprowadzenie
Moduł 2: Pomoc w podstawowych czynnościach życiowych
Moduł 3: Czynności pielęgnacyjno-higieniczne
Moduł 4: Podstawy komunikacji interpersonalnej z pacjentem i rodziną
Moduł 5: Radzenie sobie z agresją ze strony pacjenta lub rodziny
zaświadczenie wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19.03.2019r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652) Uwaga: Zaświadczenie nie daje uprawnień do wykonywania zawodu. Nie zastępuje dyplomu studiów wyższych lub innych dokumentów wymaganych przepisami prawa dla wykonywania zawodu.