Kursy online, elearning, szkolenia e-learningowe, kursy przez Internet - Centrum Rozwoju Personalnego

Aktualności

Tydzień z psychologią pozytywną

Data dodania: 2018-06-19 09:55:03



Książki psychologiczne, które poruszają zagadnienia szczęścia, dobrostanu, optymizmu i radości czyta się jednym tchem.
Autorzy, cenieni naukowcy, przedstawiają techniki, które pomagają zrozumiec siebie i zacząć żyć na sto procent!
I nie jest to żadna ezoteryka, to czysta psychologia
 


1. 
 
Pozytywność. Naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić jakość życia
Barbara L. Fredrickson
 
Barbara Fredrickson to  psycholog emocji oraz czołowa postać psychologii pozytywnej. Stworzyła tzw. współczynnik pozytywności, którego proporcja wynosić 3 pozytywne emocje do 1 negatywnej w czasie pewnego okresu. Zdaniem autorki, gdy nasz wskaźnik pozytywności wynosi co najmniej 3:1 – oznacza to, że żyjemy pełnią życia i wykorzystujemy swój potencjał. A teraz: Zastanówcie się ile razy do momentu, w którym to czytacie poczuliście się dobrze, a ile razy gorzej i podzielcie te liczby przez siebie. Jeżeli wyszło Wam mniej niż 3:1 to: macie gorszy dzień, albo czas na zmiany w Waszym życiu… Zbyt dużo negatywności oznacza kłopoty w różnych sferach życia: kontaktach z innymi, ze zdrowiem, w osiąganiu celów. Barbara Fredickson przekonuje, że w naszym życiu może zwyciężyć POZYTYWNOŚĆ – jeśli tylko będziemy tego chcieli.

Zainspirowani? Sięgnijcie po książkę.
 
2. 

Nowa psychologia sukcesu
Carol S. Dweck

 
Książka Carol Dweck to pozycja podstawowa dla każdego, kto choć trochę interesuje się psychologią pozytywną i samorozwojem. Ci bardziej zaznajomieni z tą tematyką mogą uznać, że teorie głoszone przez amerykańską profesor to oczywista oczywistość i nie ma sensu ich tu odgrzewać. Prawda jest jednak taka, że im wcześniej ta książka trafi w ręce czytelnika, tym większe jego szanse na życie w spełnieniu. W efekcie długotrwałych badań Carol Dweck doszła bowiem do wniosku, że sposób postrzegania własnej inteligencji wpływa na to, w jaki sposób radzimy sobie w każdym aspekcie życia. Przekonania typu „Nie mam talentu do języków obcych, więc mój angielski nigdy nie będzie dobry”, albo „Nigdy nie miałem słuchu, z resztą po kim miałbym go mieć, jeśli nikt w rodzinie nie śpiewa" powstrzymują przed podejmowaniem wyzwań i szybko zniechęcają do działania na wypadek porażki. Takie rozumowanie jest tożsame z fixed mind - mentalnością sfiksowaną, w której postrzega się inteligencję jako cechy stałe i niezmienna w czasie. W opozycji do tej postawy Carol Dweck stawia growth mind - czyli mentalność wzrostową- nastawienie na rozwój. Osoby z tego typu mentalnością są przekonane, że inteligencja i talenty mogą być rozwijane poprzez pracę i wysiłek. Często motywację stanowi dla nich porażka.

Wbijali Ci do głowy, że słoń Ci na ucho nadepnął, a ty zawsze chciałeś śpiewać - przeczytaj koniecznie, a kiedy jesteś rodzicem czy nauczycielem, przeczytaj jak najszybciej.
 
3. 

Przepływ
Mihály Csíkszentmihályi
 
Mihály Csíkszentmihályi, amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia jest twórcą teorii przepływu (flow). Dawno temu ten psycholog o dziwnym nazwisku próbował  zrozumieć, co sprawia, że w codziennym życiu, w normalnych doświadczeniach, czujemy się naprawdę szczęśliwi. W tym celu zaczął przyglądać się ludziom kreatywnym -- najpierw artystom, a potem naukowcom. Koniecznie chciał odkryć, co sprawiło, że ludzie ci postanowili poświęcić swoje życie na robienie rzeczy, które nadały ich życiu znaczenia i wartość, ale wcale nie było pewne,  że przyniosą im również sławę i pieniądze. Jak stwierdził, ludzie ci  doświadczyli „flow”, zanurzali się w przepływie, ale co ważniejsze, dowiódł, że takie „flow” występuje w różnych sferach.

Jak czerpać radość i doświadczać przepływu? Sprawdźcie  u Csíkszentmihály’ego.
 
4. 

Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie

Martin E.P. Seligman

 
Wielu ludzi przyznaje wprost, że książka guru psychologii pozytywnej „Optymizmu można się nauczyć’ to najważniejsza książka w ich życiu. Autor tłumaczy w jaki sposób postrzeganie i wyjaśnianie zdarzeń wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Lektura Seligmana otwiera oczy na pułapki myślenia, w które wpadamy i cierpimy. To pozycja obowiązkowa dla pesymistów, którzy mają już dosyć swojej bezradności – wyuczonej bezradności

 jak pewnie dodałby sam Seligman!
 
Lektura powyższych książek zainspirowała nas do opracowania kursu "Pozytywna psychologia w edukacji".
A Was do czego zainspruje?

    Na stronach internetowych Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu stosowane są pliki "cookies" zgodnie z Polityką prywatności.